مراقبات اخلاق توحیدی (جلد اول)
یقظه و توبه

«یقظه» به معنای بیداری و آگاهی، اولین منزل از منازل سلوک است. انسان تا از غفلت بیدار نشود، حیات حقیقی‌ و سیر او آغاز نمی‌گردد. چون انسان در قوامی معتدل خلق شد ولی با ورود به انزل مراتب هستی (دنیا) قلبش آلوده به زنگار تعلقات گشت. این مریضی قلب (غفلت، حجاب تعلقات و گناهان) یکسان نبوده و برای هرکس دارای مراتب مختلف است.
هرکس با هر قلبی و با هر حجابی از تعلقات و گناهان که بر قلبش نشسته، اگر از روی خشیت الهی توبه کند و با قلبی مُنیب، با تضرع و زاری رو به سوی درگاه الهی کند: «مَنْ خَشِیَ الرَّحْمنَ بِالْغَیْبِ وَ جَاءَ بِقَلْبٍ مُنِیبٍ» (ق،33)، حتما مورد مغفرت الهی قرار گرفته و در سلم و سلام کامل وارد بهشت برین خواهد شد: «ادْخُلُوهَا بِسَلاَمٍ ذلِکَ یَوْمُ الْخُلُودِ» (ق، 34).
ازاین‌رو محتوای جلد اول «مراقبات توحیدی» شامل دو فصل است که در ابتدا، مقدمه‌ای پیرامون «یقظه» و «توبه» و سپس محتوای اربعین آورده شده است. اربعین اول دارای دو بخش است: یقظه و پذیرش توبه از سوی خدای متعال.
محتوای اربعین دوم نیز بدین ترتیب است: زمان توبه، ماهیت توبه، ارکان توبه و آثار خاص توبه.

 • خصوصیات
  • نویسنده (نویسندگان): مهدی امیری

  • ناشر: فیض فرزان

  • سال انتشار: 1401

  • تیراژ: 1000

  • قطع: پالتویی|

  • نوع جلد: شومیز|

  • وزن بسته (تقریبی):500

ارسال رایگان

برای سفارشات بالای ۱۰۰,۰۰۰ تومان

۲,۰۰۰,۰۰۰
خرید آنلاین
مراقبات اخلاق توحیدی (جلد اول) - یقظه و توبه

فایل نمونه کتاب:


فایل نمونه کتاب

معرفی مجموعه «مراقبات اخلاق توحیدی»

در مکتب تربیتی علامه طباطبایی(ره) «مراقبه» مهم‌ترین رکن سیروسلوک توحیدی است. چنان‌که سالک هرچه در مراتب سلوک پیش می‌رود، مراقبه‌ای متناسب با آن مرتبه دارد.

در این میان، یکی از مشکلات اصلی در فضای مراقبه، توجه دائمی و ایجاد حال‌وهوای متناسب با هر مرحله از مراقبه است. تجربه ثابت نمود که برای جبران این نقیصه، لازم است که با توجه به روحیات هرکس، مجموعه‌‌ای مستقل، هدفمند، سیردار، دارای جامعیت و تنوع لازم ضروری به ‌نظر می‌رسد. در همین ‌راستا، موسسه جلوۀ نور علوی بر آن شد تا با تدوین دفاتر اربعینی برای هر مرحله از مراحل مراقبه، این نیاز مهم را برآورده سازد تا مشتاقان بتوانند از آن در راستای تعمیق و ملکه‌شدن مراقبات عملی استفاده نمایند.

این مجموعه دارای ویژگی‌های ذیل است:

- شرح و تبیین هر مرحله از مراقبه در سیروسلوک توحیدی و بیان اهمیت و جایگاه آن با استفاده از بیانات علمای اخلاق؛

- تأثیر‌گذاری لازم در راستای ایجاد حال‌وهوای متناسب با هر مرحله مراقبه؛

- تنوع ساختاری محتوا در شش‌زمینه مختلف؛

- رعایت سیر طولی و عرضی در غالب موارد؛

- تبویب موضوعی و هدفمند مطالب؛

در این مجموعه که متشکل از اربعینیات است، برای هر روز با این محتواها مواجه هستیم: آیات قرآن کریم، روایات نورانی اهل‌بیت(ع)، کلام بزرگان، شعر، داستان، فرازهایی از ادعیه مأثوره.

بحمدالله تاکنون پنج جلد از این مجموعه تألیف شده که عبارتند از:

1. یقظه و توبه

2. مراقبه بر حدود الهی

3. مراقبه بر حریم‌داری الهی

4. مراقبات برزخی

5. مراقبات اخروی