احکام گناهان مورد ابتلا
مطابق با فتاوای مراجع عظام تقلید، حضرات آیات خامنه‌ای، سیستانی و مکارم‌شیرازی(حفظهم‌الله)

در میان موضوعات و مسائل اخلاقی، شناخت گناهان و مسائل مربوط به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد که این امر، از میان آیات قرآن کریم و نیز کلمات گهربار اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) -به صراحت یا به اشاره- برداشت می‌شود.
همچنین عقل حکم می‌کند که اگر چیزهایی مانع تکامل و پیشرفت انسان به مدارج قرب الهی است، باید از میان برداشته شود و لازمۀ آن، شناخت این موانع می‌باشد. چه مانعی بزرگ‌تر از گناه و معصیت پروردگار متعال؟
به همین دلیل، بزرگان و علمای ربانی و الهیِ ما همواره بدین مسئله (شناخت و ترک گناهان)، در سیرۀ علمی و عملیشان اهتمام ویژه داشته و دارند.
اساساً به اذعان ایشان –در قریب به اتفاق مکاتب و نِحله‌های اخلاقی و تربیتی اسلام- اولین‌گام در ارتقای اخلاقی و به اصطلاح «تهذیب نفس»، ترک گناهان شرعی و ظاهری است. از جمله، در مکتب اخلاقی-تربیتی علامه طباطبایی(ره)، اولین مرحله در مراحل ارتقای اخلاقی و سلوک عملی، اهتمام جدی به انجام واجبات و ترک محرّمات است. اهمیت این مرحله در این مکتب تا حدی است که به جرئت می‌توان گفت: شرط ورود به مراحل بعدی، این مسئله (انجام واجبات و ترک گناهان) است و تا آن حل نشود، انسان نمی‌تواند وارد مراحل و منازل بعد بشود. از طرفی لازم است که سالک الی الله این محرّمات را بشناسد تا مبادا مبتلا به گناهی شده باشد و او نسبت به این خطر جاهل باشد! به خاطر همین، در این مکتب نیز شناخت گناهان اهمیت ویژه‌ای دارد.
در کنار همۀ نکات فوق، «فقه» اصطلاحی و مسائل فقهی و احکام شرعی نیز، در جای خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا این علم با حلال و حرام‌های روزمرۀ ما سروکار دارد و باید حکم هر یک از افعال ما بر اساس اسلوب‌های تعیین شده مشخص شود و لذا بیشترین اهتمام علما و فقهای شیعه، در طول تاریخ، بدین مسئله بوده ‌است.
در نتیجه، آن مسائل و مباحثی که پیوند با این دو عرصه (اخلاق و فقه) ایجاد کرده باشد، اهمیت مضاعف و بسیار ویژه‌ای دارد. طبعاً از جملۀ این مباحث، مسائل و احکام فقهی مربوط به گناهان و مُحرّمات می‌باشد.

 • خصوصیات
  • نویسنده (نویسندگان): هیئت علمی موسسه فرهنگی هنری جلوه نور علوی

  • ناشر: فیض فرزان

  • سال انتشار: 1400

  • تیراژ: 1000

  • قطع: رقعی|

  • نوع جلد: شومیز|

  • زبان: فارسی

  • مناسب برای گروه سنی: بزرگسال|

  • تعداد صفحات: 378

  • موضوع: احکام

  • وزن بسته (تقریبی):450

ارسال رایگان

برای سفارشات بالای ۱۰۰,۰۰۰ تومان

۲,۰۰۰,۰۰۰
خرید آنلاین
احکام گناهان مورد ابتلا - مطابق با فتاوای مراجع عظام تقلید، حضرات آیات خامنه‌ای، سیستانی و مکارم‌شیرازی(حفظهم‌الله)

فایل نمونه کتاب:


فایل نمونه کتاب

مقصود از احکام گناهان یا به تعبیر کامل‌تر: «احکام فقهی گناهان»، حکم‌های تکلیفی شرعی (واجب، مستحب، مباح، مکروه و حرام) مرتبط با گناهان و محرّمات می‌باشد که باید حکم فقهی آن را فقیه و مجتهد (بر اساس راه‌های مشخص اجتهادی، از منابع فقهی) استنباط و سپس بیان نماید. در نتیجه، مباحث آن مربوط به علم «فقه» می‌باشد. برای مثال، در مورد گناه «غِیبت» -به عنوان یک حرام فقهی و یک گناه کبیره-، غیبت کودک و مجنون یا مسئلۀ غیبت غیرمسلمان یا اساساً تعریف فقهی «غیبت» و...، موضوعات و احکام فقهی «غیبت» محسوب می‌شود.
تلاش بر این بوده که در این مجموعه تمامی اموری که حرام فقهی بوده و محل بحث ما است، اِحصا و بررسی شود و هیچ چیزی که در شریعت مقدس شرعاً حرام محسوب شده و در ثقلین بحثی -و لو اندک- از آن شده، از قلم نیفتاده باشد. از بزرگ‌ترین گناهان کبیره (که در رأس آن ها «شرک و کفر» است) گرفته تا گناهان کوچک‌تر، بررسی شده و با جست‌و‌جوهای گسترده و مراجعات متعدد به منابعی که ذکر خواهد شد، مسائل و استفتائات مربوط به این گناهان، استخراج و تنظیم و دسته‌بندی گردید.  
با دسته‌بندی‌ و عنوان‌بندی‌ای که انجام شد، مجموع این گناهان، به هفتادوپنج مورد رسید.  برخی از این عناوین، کاملا مشهور بوده و در ابواب کتب روایی و نیز فقهی-اخلاقی ما با همین عنوان از آن‌ها یاد شده است؛ مثل غیبت، کذب(دروغ)، ربا، قطع رحم، نمّامی(سخن‌چینی) و... . اما برخی دیگر، با اینکه از نظر فُقها، مصادیق حرامی دارند، عنوان خاصی را برای آن در منابع مذکور نمی‌توان یافت. به دلیل اینکه می‌توان آن‌ها را ذیل یک موضوع مشخص قرار داد، عنوانی برای این مصادیق مشخص شده است.
هدف از گردآوری این اثر، استفادۀ مکلفین و مقلِدین حال حاضر و اطلاعشان از احکام گناهان می‌باشد و نیز غالب آن‌ها در احکام شرعی از مراجع تقلیدِ در قید حیات (حفظهم‌الله‌تعالی) تقلید می‌نمایند، پس توقع می‌رود که تنها فتاوای این بزرگان مدّ نظر باشد. بنابراین، منابع ما در این گرد‌آوری، آثار فقهی این اعاظم (دامت برکاتهم) می‌باشد. 
همچنین با توجه به گستردگی «احکام گناهان»، اگر قرار باشد فتاوای همۀ مراجع عظام حال حاضر آورده شود، به کتابی با حجم چندهزار صفحه‌ منجر می‌شد و سال‌های سال گرد‌آوری و تدوین آن به طول می‌انجامید. 
بنابراین، در این اثر، نظرات و فتاوای سه تن از مراجع عظامِ حال حاضر گرد‌آوری شده است: مقام معظّم رهبری(حفظه‌الله)، آیت‌الله‌العظمی سیستانی(حفظه‌الله) و آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی(حفظه‌الله).